NAŠE AKTIVITY
2013/2014
DEŇ VODY-22.marec 2013
Považujeme ju často za samozrejmosť . Sprevádza nás počas celého nášho života, hoci si to často ani neuvedomujeme. Voda je však veľmi dôležitou a nenahraditeľnou zlúčeninou na zemskom povrchu. Je nevyhnutne potrebná pre všetky formy života na Zemi. Voda riadi náš život. Voda podmieňuje, kde a ako môžeme žiť. Voda podmieňuje, či vôbec budeme žiť...
Zavri oči a skús si predstaviť... Je horúce tropické leto a nezvyčajne horúca jar i jeseň – ako už začína byť zvykom na našej ľudstvom poškodenej planéte. Si veľmi smädný a túžiš sa napiť. Túžiš po sviežej studenej a nezapáchajúcej vode. Je ti veľmi teplo a si celý spotený. Chceš sa umyť a osviežiť sprchou, kúpeľom alebo vyšantiť na kúpalisku. Chceš si oprať znečistené a zapáchajúce oblečenie. Túžiš si osviežiť okolitý vzduch aspoň jemnými kvapôčkami vody... Leto stále trvá... Je veľmi horúce... Otočíš kohútikom, voda však netečie. Iba hodinu denne. Kúpaliská sú zavreté. A v obchode dostaneš iba presne určené množstvo vody – môžeš mať peňazí koľko len chceš, môžeš mať smäd aký len chceš... Voda nie je a dostatok vody tak skoro veru nebude... A ty si tak smädný a tak špinavý... Hrozná predstava! Však? Preto otvor oči! Otvor ich dokorán! A váž si to, že vodu máme. Lebo navždy to tak byť nemusí...
Ø Nenechávaš kvapkať alebo dokonca bezdôvodne tiecť vodu z vodovodného kohútika?
Ø Využívaš vodu pre vlastnú potrebu šetrne?
Ø Neznečisťuješ nejakou činnosťou zásoby pitnej vody?
Iba necelé 1 percento zásob vody je využiteľné pre ekosystémy a ľudstvo. Do roku 2025 bude skoro 2 miliardy ľudí žiť v krajinách a regiónoch s absolútnym nedostatkom vody. Až dvom tretinám populácie môže hroziť nedostatok vody. Podľa doporučení OSN potrebuje človek na zaistenie základných potrieb - pitie, varenie a umývanie – 20 až 50 litrov čistej vody denne. V súčasnosti takmer miliarda ľudí nemá prístup k dostatočnému množstvu vody. A keď aj prístup k vode má, táto je často znečistená a zdravotne nevyhovujúca.
Deň Vody oslávime v piatok 21.3.2014
- NAŠE ODPORÚČANIA
- Modré oblečenie (všetci).
- Prineste si vlastný pohár (nie plastový, ktorý skončí v koši)
- Prineste v termoske váš obľúbený zdravý nápoj z vody (čaj, sirup, miešaný drink, ovocný nápoj)
- Urobte si v triede ochutnávku vody a diskusiu
- Nenoste do školy v tento deň plastové fľaše :)
ČAJOVŇA NA VIANOČNÝCH TRHOCH
Aj tento rok sme vytvorili krásny čajový kútik počas vianočných trhov na našej škole. Jabĺčka, vôňa medu a škorice sa šírila po chodbách a lákala k nám mnoho ľudí. Ďakujeme za skvele čajíky, ktoré sme dostali z čajovne na Klopačke, Ďakujeme žiakom ôsmeho ročníka (Emka Weisová, Natália Santorisová, Matúš Biely, Andrej Páleník) za pomoc, prípravu a skvelé služby .) Čajík aj atmosféra boli výborné .)
Tvorivé dielne
6.12.2013 prežili žiaci 7. a 8. ročníka našej školy aktívne dopoludnie v Galérii J. Kollára. Predvianočnú atmsféru si spríjemnili na Vianočnej výstave a Tvorivých dielňach. Prezreli si výstavku starých betlehemov a zároveň sa maľovaním zapojili do tvorby papierového betlehemu. Okrem toho mali možnosť zdobiť perníčky, ochutnať vianočné oblátky a voňavý detský punč.
Dňa 6.12 bola naša škola pozvaná na MIKULÁŠSKY JARMOK . Zobrali sme výrobky , ktoré vyrobili naši šikovní žiaci, deti v družine, žiaci na krúžku šikovných rúk či pani vychovávateľky a šli sme predávať. Do zotmenia sme nevydržali, sneženie a zima nás zahnali domov. Ďakujem S.Hrivňákovej, D.Zimanovej, A. Sopkovi, pani uč. Sopkovej, pani vychovávateľkám a všetkým, ktorí pomáhali vytvoriť krásne vianočné predmety, ktoré sme mohli ponúknuť okoloidúcim na trhoch .
Výsledky AUDITU 2013
Téma VODA
Mávame deň vody
- Maváme čajovňu na vianočných trhoch
- mávame ochutnávky vody
Nevyužívame dažďovú vodu
- Nešetríme vodu
- Nepoužívame ekologické čistiace prostriedky
- Málo pijeme čistú vodu z vodovodu
- Používame veľa plastových fliaš namiesto pohára
ODPAD
- Triedime odpad
- Znížili sme množstvo odpadu
- Vieme ako separovať odpad
- Robíme burzu, vianočné trhy
- Vytvárame veci z použitých materiálov
Nemáme kompostovisko
- Jedáleň netriedi odpad
- Niektoré deti ignorujú triedenie odpadu
ZELEŇ A OCHRANA PRÍRODY
- Máme kvety a interiérovú zeleň
- Pravidelne kvety zalievame
- Chodíme často do prírody
- Máme turistický krúžok
- Máme skalku
- Čistíme okolie školy a prírodu
Nemáme skleník
- Nepestujeme si vlastné ovocie a zeleninu
ZELENÉ OBSTARÁVANIE
Máme mliečne desiaty
- Mávame na obed zeleninu, ovocie
- Máme deň zdravých jedál
- Máme na výber bezmäsité jedlo
- Nenakupujeme BIO potravin
- V bufete sa predávajú nezdravé veci
ENERGIE
Počas dňa šetríme elektrinu
- Vypíname svetlá cez prestávku v triedach aj na WC
Viac energie by sa mohlo ušetriť v počítačových miestnostiach
Doprava a ovzdušie
Na školské akcie chodíme peši alebo minibusom
- Chodíme na túry a často do prírody
- Cestujeme autobusom a vlakom
- Pred školou sú vyznačené prechody
Nemáme cyklotrasu
- Málo využívame bicykle
Vianočné trhy na námestí
Dňa 6. 12 bude mať naša škola stánok na námestí v meste Banská Štiavnica v rámci vianočných trhov.
Ak vyrábate niečo pekné na hodinách výtvarnej výchovy, v družine, či doma ( napríklad svietniky, pohľadnice, náušničky, náramky, obrázky, pečiete perníky atď.) prineste nám svoje výrobky do 5.12 a my ich ponúkneme a skúsime predať. Zarobené peniažky vám samozrejme odovzdáme .
Vaše výrobky prineste pani učiteľke Adamskej do 5.12.
Aj v tomto školskom roku triedime odpad a prebieha bodovanie tried !
Kolégium ohodnotí vaše triedenie odpadu v škále od 10 bodov za najvzornejšie triedenie a poriadok v triede po 0 bodov za netriedenie odpadu.
Hodnotí sa – 3 ks krabíc v triede (plasty, papier, tetrapaky)
- správne roztriedenie odpadu
- poriadok v triede, okolo košov
- A pozor, pozor , hodnotíme aj to, či krabice na triedený odpad skutočne využívate a či plasty , papier a tetrapaky skutočne hádžete do krabíc na triedený odpad a nie do koša na odpad komunálny .))
Dve najlepšie triedy získajú ocenenie v podobe ospravedlnenky na ľubovoľný predmet , ktorú budú môcť využiť, ak si zabudnú domácu úlohu alebo nebudú pripravení na ústnu odpoveď.
Trieda, ktorá bude mať najmenší počet bodov bude musieť napísať slohovú prácu o tom, prečo je separovanie odpadu dôležite .
Držíme palce .)
Získali sme titul
ZELENÁ ŠKOLA
"Celoslovenská Rada programu Zelená škola na svojom stretnutí 4. - 6. júla 2013 v Banskej Bystrici vyhodnotila priebeh 8. ročníka programu Zelená škola v školskom roku 2012/13. Na základe výsledkov záverečného hodnotenia sme rozhodli, že: Vaša škola patrí k školám, ktoré úspešne postupovali v súlade s pravidlami programu a splnili tak všetky podmienky pre udelenie certifikátu "Zelená škola "
Dokázali sme to!! Už aj naša škola sa môže hrdo zaradiť do celosvetovej sieti škôl ECO-SCHOOLS. Vďaka patrí hlavne vám, žiakom, ktorí ste sa aj vo svojom voľnom čase počas uplynulých dvoch rokov venovali enviromentálnym aktivitám . Okrem dobrého pocitu, že ste spravili mnoho dobrých skutkov v oblasti ekológie , ste sa naučili speravoť, triediť a šetriť a získali ste aj tento krásny certifikát. Za vašu prácu, aktivitu, nadšenie , ze energiu a chuť niečo na škole zmeniť vám ďakuje celá škola ! Som na vás veľmi pyšná :)
Mgr. Adamská
2012/2013
MÁJ , JÚN
Pomocníci - žiadne prázdne reči, ale reálna pomoc
Našli sme na facebookovej stránke : Židovský cintorín B. Štiavnica
"Dňa 24.6.2013 sa učitelia a žiaci Základnej školy Jozefa Kollára rozhodli zmysluplne naplniť jeden z posledných dní v škole a rozhodli sa pomôcť pri čistení židovského cintorína v Banskej Štiavnici. Po oboznámení sa s históriou židovskej obce v meste odstraňovali burinu a náletové dreviny z priestoru cintorína. Veľká vďaka patrí pedagógom Táničke Adamskej a Anne Sopkovej, ktoré dokázali tieto deti motivovať tak, aby pre svoje mesto urobili niečo nezištne. Poďakovanie za pomoc a najmä ukážku toho, že aj medzi dnešnými mladými ľuďmi sa nájdu tí, čo venujú svoju energiu nekomerčným veciam patrí žiakom: 7B - Kašiar, Dobrovič, Halaj,Sopko, Zimanová, Hrivnáková, Šarkoziová, Páleník, Mikulčík, Peťková, Niederlandová, Klinovský, Biely, Weisová, Gašparová, Káčerová, Santorisová, Mindáková a žačkam IX.B. Ivaničová Lucia a Patrícia. A samozrejme stálice: Peter Ivaška, Jaroslav Koleda a Monika Schwarzová. Ďakujem. Beata Nemcová."
BURZA ZELENEJ ŠKOLY
Milá burza, ktorú si pripravili naši žiaci, prebehla vo štvrtok po 3.vyučovacej hodine. Počasie nám prialo a slniečko svietilo. Deviataci sa postarali o hudbu, žiačky Katka Halajová, Karolínka Káčerová a Miška Vozárová spolu s pánom učitelom Kružlicom už od rána pripravovali divinový guláš. Deti si podonášali nepotrebné veci na predaj, či výmenu , staršie ročníky pripravili limonády, koláčiky či pagáčiky na zajedenie. Prišlo nás pozrieť i pár rodičov a žiaci z gymnázia A.Kmeťa. Chlapci si zahrali futbal, dievčatá sa postarali o príjemnú atmosféru a všetci spoločne sme strávili príjemný čas na slniečku. Časť zarobených penazí z burzy sme venovali občianskemu združeniu TÚLAVA LABKA, ktoré istotne peniažky použije na pomoc túlavým zvieratkám. Ďakujeme ľudom, ktorí nás prišli pozrieť, žiakom, ktorí si priniesli nepotrebné veci či občerstvenie,všetkým, ktorí sa zapojili do organizácie a dievčatám z VIII.A, ktoré priniesli ingrediencie na guláš i ho celý s pánom učitelom pripravili. Bol to velmi pekný deň.
NÁVšTEVA ENVIROFILMU 2013, TVORIVÉ DIELNE
3. – 8. júna 2013 sa mesto Banská Štiavnica stalo dejiskom 19. medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí ENVIROFILM.
ENVIROFILM je súťažná prehliadka filmov a televíznych programov s environmentálnou problematikou. Aj naša škola sa zúčastnila Envirofilmu. Niektoré triedy si pozreli pekný film, žiaci druhého stupňa sa zúčastnili na celoslovenskom rekorde v najvačšom počte ludí v chránenom prostredí. Vrámci rekordu sme navštívili rehabilitačnú stanicu pre zvieratká, kde sme si mohli pozrieť, ako sa o nich starajú a liečia. Niektorí žiaci sa zúčastnili podujatia "Nepatríme na smetisko" - maľovanie na staré spotrebiče. VI. a VII ročník navštívili tvorivé dielňe kde si vyskúšali využitie druhotných surovín v remesle a zo starého papiera vytvárali nový . Bol to naozaj príjemný týždeň.
VÁŽENIE ODPADU - JÚN
VI. ročník znovu vážil odpad .) Vážili koľko odpadu vytriedime a koľko odpadu hodíme za deň do koša zo zmiešaným odpadom.Tento krát vážili len odpad na druhom stupni.
A tu sú výsledky : 24kg triedený odpad a 5,4 kg netriedený odpad.
TVORBA EKO KÓDEXU
Končí nám dvojročné certifikačné obdobie v programe ZEENEJ ŠKOLY a tak na záver tvoríme EKO-KODEX. ČO to presne je? Naše pravidlá, heslá, myšlienky, ktoré sme si uvedomili za posledné dva roky. Počas posledného týždňa sme spoločne spísali naše myšlienky a pravidlá. Eko-kódex vo forme veľkého obrazu vytvoria dievčatá zo VII.B spolu s pani učiteľkou Sopkovou a vy sa naň budete môcť pozrieť už začiatkom mesiaca JÚN .)
TVORBA LETÁČIKOV A PLAGÁTOV na burzu
Staršie ročníky pripravujú do konca mesiaca máj na hodinách informatiky letáčiky a plagáty, pozvánky na veľkú burzu ktorú chystáme. Tieto letáčiky žiaci z kolégia roznesú do všetkých kútov mesta už začiatkom mesiaca jún .)
Drieňovská burza ZELENEJ ŠKOLY
KDE? Školské ihrisko ZŠ J. Kollára
KEDY? 13. Jún, od 11:00 do 13:00
Poďte aj vy vymeniť, darovať, predať a kúpiť: knihy, oblečenie, hračky, drobnosti a všakovaké vecičky, ktoré sú doma navyše a niekomu by sa mohli zísť. Pripravte si stánok s občerstvením, zavolajte rodinu, starkú, uja, tetu, kamarátov. Podonášajte veci, ktoré vám už doma netreba !
- každá trieda môže mať( podobne ako na vianočných trhoch) najviac dva stoly. V prípade že skutočne chcete mať viac, treba sa dohodnúť s triednou učiteľkou. Preto bude dobré, keď sa v rámci triedy dohodnete, kto sa postará o výmenu, predaj vecí, ktoré donesiete z domu. Popýtajte sa doma, čo vám už nie je treba, často starí rodičia majú plno vecí, ktoré nepoužívajú, ale je im ľúto ich vyhodiť. Chcete si povymieňať hračky, či oblečenie? Prečo nie .)
- Chcete upiecť koláč, spraviť občerstvenie, limonádu, čaj? Prečo nie .0)
- -Chcete pripraviť hru pre iné deti? Prečo nie .)
- Dôležité však je, aby ste sa so svojim plánovaním zdôverili triednemu alebo pani uč. Adamskej, aby sme vedeli, koľko stolov máme nachystať.
- Zavolajte aj priateľov a širšiu rodinu. Burza je v čase obednej prestávky, aby nás aj širšie okolie mohlo navštíviť. Ak si chce niekto z rodiny alebo kamarátov spraviť u nás stánok, nie je problém, stačí, ak zavolá do školy a zarezervuje si zdarma stôl.)
Je to naša posledná veľká aktivita v tomto školskom roku. V daný deň prídu aj hodnotitelia ZELENEJ školy a pozrú sa, ako sa nám počas posledných dvoch rokov darilo .0)
Tešíme sa na jún. S pozdravom kolégium ZELENEJ ŠKOLY
Výsledky bodovania tried v triedení odpadu:
I.A- 82b
I.B.- 86b
II.A- 73b
II.B- 79b
III.A-81b
III.B- 57b
IV.A- 66b
V.A-88b
VI.A -72b
VII.A-37b
VII.B- 72b
VIII.A- 59b
IX.A-92b
IX.B- 80 b
Výhercami v polročnom bodovaní sa stáva trieda IX.A a trieda V.A. Tieto triedy počas školského roku navzornejšie triedili odpad a vyhrávajú ospravedlnenku, ktorú môžu jednorázovo použiť ak si zabudnú domácu úlohu alebo sa nepripravia na hodinu. (Ospravedlnenku nemôžu využiť pri písani testu, diktátu a podobne.)
Posledná trieda- VII.A prislúbila, že si budúci školský rok dajú pozor na triedenie, dostali znovu poučenie o tom, ako triediť odpad a je pravidelne kontrolovaná. Zatiaľ sa im darí a zlepšujú sa .)
ORANGE Grantový program pre optimistov
Na orange grantovú výzvu zareagovalo veľké množstvo ľudí a do dátumu uzávierky programu bolo predložených celkom 476 žiadostí. Náš projekt z názvom : "Z odpadu neodpadneme " uspel v konkurencii všetkých predložených žiadostí a na základe rozhodnutia odbornej hodnotiacej komisie a Správnej rady Nadácie Orange bola naša žiadosť schválena na podporu finančnyým darom vo výške 200eur. Peniažky s veľkou radosťou použijeme na nákup nádob na separovaný odpad . Celý projekt bude zrealizovaný počas týždňa. (13-19.5)
OBRAZY Z PLASTOVÝCH VRCHNÁČIKOV
Spolu s pani učiteľkou Sopkovou deti počas posledných školských mesiacov pracujú cez voľné hodiny alebo hodiny výtvarnej výchovy na tvorbe krásnych obrazov z plastových vrchnáčikov. Všetky výtvory si budete môcť pozrieť v mesiaci jún v budove školy .)
APRÍL
Okrem sadenia stromčekov, čistenia Kysihýbla a robenia krásnych "eko-obrazkov" z plastových vrchnáčikov sme si v tento deň, tak ako každý rok pripravili, či z domu doniesli zdravé maškrty , jedlá a nápoje.Šaláty, nátierky, domáci chlebík, či chutné cereálne koláčiky i torty - na tom všetkom sme si pochutili bez pocitu, že by sme jedli niečo nezdravé. A že nám chutilo, o tom sa môžete presvedčiť vo fotoalbume školy .)
Deň Zeme a VI.A
22. apríl bol nádherným dňom. Slniečko naplno ukázalo svoju silu a fialky, prvé drobné ozdôbky našej školy, pyšne dvíhali svoje hlávky. VI.A prispela svojou aktivitou ku Dňu Zeme tak, že si zabezpečila ihličnaté stromčeky, ktoré vysadila v areáli školy. Rozhodli sa, že sa budú o ne starať, aby po rokoch mohli pyšne povedať: ,,Toto sú naše stromy."
Čistenie Kysihýbla a okolia- DEŇ ZEME
Zem je naším domovom. Bez nej by sme tu neboli ani my. Aj napriek tomu si ju mnoho ľudí neváži. Nielen že produkujeme veľké množstvo odpadov, nájdu sa i ľudia, ktorí tento odpad hádžu, kde ich napadne. Príroda je plná smetí, plastu a nepotrebného materiálu z domácností.
15 detí spolu s pani učiteľkou Adamskou sa dnes po druhej vyučovacej hodine pobralo na Kysihýbel, kde pozbierali všetky odpadky ktoré našli. A že ich nebolo málo, o tom sa môžete presvedčiť v našom fotoalbume. Nazbierali sme veľmi veľa vriec odpadkov, dokonca ešte i po ceste sme natrafili na malú čiernu skládku odpadu, ktorú sme vyčistili. Práčka, ponožky, veľa fliaš, obalov, plienky, kusy oblečenia, poháre, sklo a káble, to všetko bolo pohádzané po zemi. Odchádzali sme s pocitom, že sme aspoň takýmto malým gestom prejavili úctu k prírode. Kiež by sa ľudia zamysleli skôr, ako odhodia odpadky na zem. My predsa veľmi dobre vieme, že odpadky patria do koša, nie do prírody, tak prečo to robíme – pre pohodlie, pre lenivosť? Ďakujem všetkým za pomoc.Pani učiteľka AdamskáFotky nájdete vo fotoalbume školy .)Zbieraj body za odpady- zapojte sa s nami do súťaže
Technické služby, m. p. Banská Štiavnica v spolupráci s mestom Banská Štiavnica a o. z. CEPTA vyhlásili sútaž v separovanom zbere. Prines vyseparované a čisté druhotné suroviny na zberný dvor alebo do školy a získaš body pre svoju triedu. Zbierame : papier, kartón, tetrapaky, hlinikové fólie a plechovky.
Pre 1 bod je potrebné nazbierať:
• 2 kg papiera (noviny, kancelársky papier a pod.), alebo• 1 kg kartónu, alebo• 0,5 kg nápojových kartónov (tetrapakov), alebo• 0,1 kg hliníkových fólií, alebo• 0,1 kg hliníkových plechoviek.Podľa počtu bodov môže tvoja trieda získať nasledovné ceny:• 1. miesto: 50 €• 2. miesto: 40 €• 3. miesto: 30 €• 4. - 5. miesto: 20 €• 6. - 7. miesto: 10 €• 8. - 10. miesto: 5 €Súťaž trvá od 2.4. do 31.5.2013 – v týchto dňoch prines odpady, vyseparované podľa priložených požiadaviek, na zberný dvor, alebo do školy.Zberný dvor nájdeš na ul. E. M. Šoltésovej 1, Banská Štiavnica, cca 600 m od Billy – cesta od Križovatky k železničnej stanici.Vyseparované suroviny sem prines cez pracovné dni od 6:00 do 16:00. Do tredenia odpadu sa môže zapojiť celá rodina. Aspoň urobíme spoločne niečo dobré pre prírodu aj doma a okrem dobrého pocitu môžeme vyhrať :)Čo presne zbierame?Papier-• kancelársky papier (papier z kopírok, tlačiarní, počítačový papier)• zošity, farebné papiere, pokreslené papiere• noviny a časopisy, obálky• obalový papier, bločky z nákupov• obaly z čokolád – bez staniolu!Kartón• kartónové škatule z vlnitej lepenky • papierové škatuľky zo zubných pást, syrokrémov, čajov a podNápojové kartóny (tetrapaky)• krabicové obaly z mlieka, smotany, jogurtových nápojov, acidofilnýchmliek, džúsov, ovocných štiav a pod.Hliníkové fólie• vrchnáky z jogurtov, termixov, zakysaniek, • stanioly z čokolád a pod.Hliníkové plechovky• hliníkové plechovky z nápojov • hliníkové konzervy z paštét a niektorých rýb • hliníkové viečka zo zaváranínNa čo treba dať pozor:- Papier musí byť zviazaný v balíkoch alebo vo väčších kartónových škatuliach, aby sa dal prenášať.
- Papiere vo fóliách (napr. niektoré katalógy), euroobaloch, šanónoch a doskách treba vybaliť.
-
Nápojové kartóny musia byť vymyté, aby sa zvyšky nápojov v zbere nerozkladali a neznečistili nádoby a ostatnú surovinu. Prázdny obal treba po vymytí zošliapnuť, aby zaberal menej miesta.
-
Nie všetky nápojové plechovky sú z hliníka! Niektoré sú oceľové. Závitové viečka zo zaváranín sú väčšinou oceľové a nesmú byť medzi hliníkom. Či ide o oceľ alebo hliník najlepšie zistíme magnetom (hliník nie je magnetický).Hliníkové plechovky musia byť čisté, vymyté, aby sa organické nečistoty v zbere nerozkladali
- Všetky vyzbierané veci buď zanes do zberného dvora (v tom priípade ich označ menom, triedou a školou!), alebo ich prines do školy. Triedny učiteľ, pani učiteľka Pekárová a Adamská ti povedia, ako máš ďalej postupovať. Pre akékolvek informácie sa nebojte opýtať .)
Veľké váženie odpadu
Na škole prebehlo ďalšie veľké váženie odpadu. Vážili sme , koľko triedeného a netriedeného odpadu vyprodukujeme počas dňa. Výsledky :
MAREC : triedený : 52 kg Netriedený:31kg
MAREC
Ako sme strávili deň vody?
Svetový deň vody
Aj naši žiaci si pripomenuli svetový deň vody. Počas uplynulého týždňa vytvárali na hodinách biológie, informatiky a výtvarnej výchovy projekty a prezentácie s tématikou vody . Všetky tieto krásne výtvory vystavili v jedálni a na nástenkach školy.
Celý piatok sa niesol v znamení vody. Veľa žiakov prišlo symbolicky v modrom oblečení, na hodinách prebiehali ochutnávky vody ,žiaci si priniesli v termoskách svoje obľúbene nápoje a v bufete sa nepredávali plastové flaše. Pred školou prebiehala ochutnávka vody a infostánok, ktoré si pripravili žiačky 8.ročníka. Táto akcia však netrvala dlho v dôsledku nepriaznivého počasia.Počas štvrtej hodiny sme sa všetci zišli v jedálni, kde si pre nás žiaci z kolégia Zelenej školy spolu s pani učiteľkou Adamskou, Sopkovou a Šomodíkovou pripravili milý program. Moderátormi podujatia boli Katka Mýtová, Kristínka Luptáková a Matúš Biely, ktorí svoju úlohu zvladli na jednotku. Poukázali na problémy nedostatku pitnej vody a za pomoci krátkych videí upoznornili napríklad aj na to, že každý z nás môže viac šetriť vodou. Piaty ročník odprezentoval krásny projekt života vody, oboznámili nás s tým, ake živočíchy vo vode žijú. Šimon Machanský a žiaci druhého ročníka zarecitovali básne, prváci zaspievali pieseň, žiaci siedmeho až deviateho ročníka ( Lenka Kováčova, Simon Sokolovič, Katka Mýtová,Matúš Šedibok ) odprezentovali svoje projekty. Videli sme aj mnohé animácie a ďalšie projekty, ktoré žiaci vytvorili . Igor Gallay si pripravil výborné nápoje . Po skončení programu sa veľa žiakov pobralo práve k jeho stánku na ochutnávku.Deň to bol naozaj príjený, mnoho žiakov si vyskúšalo vystupovanie na pódiu a napriek tréme to zvádli výborne. Páčilo sa nám, že celá škola žila dňom vody a každý kto mal chuť priložil ruku k dielu. Ďakujeme za krásny deň, o rok si akciu zopakujeme .) Fotky z krásnej akcie nájdete čoskoro v sekcii fotoalbum.DEŇ VODY 22-MAREC
Aj tento rok si pripomenieme spoločne deň venovaný vode.
Minulý školský rok sme boli viac v meste, medzi ľudmi, v prírode. Tento rok sme sa však rozhodli, že deň venovaný vode strávime spoločne v škole :) Chystáme výstavu , ochutnávku vody, veľé spoločné stretnutie v jedálni, info kampaň pred školou, súťaže a prezentácie.
ČO SA BUDE DIAŤ?
- v V rôznych častiach školy bude výstava vašich obrázkov a projektov na tému voda .)
- v 4tú hodinu sa spoločne všetci žiaci stretnú v jedálni ! Pozrieme si najlepšie prezentácie, ktoré vytvoríte počas najbližších dvoch týždňov v škole.
- v Počas piatej hodiny (prvý stupeň počas 3tej hodiny) sa pod vedením triedneho učiteľa stretneme v triede, kde budú prebiehať diskusie, ochutnávka vody, súťaže. Téma je každému jasná: VODA J
- v Pred školou bude prebiehať infokampaň o vode pre verejnosť.
- v V škole budeme mať možnosť cez veľkú prestávku ochutnať výborné, jednoduché svieže nápoje z vody .)
Čo treba urobiť do 21.3?
- v Prvý stupeň si pripraví báseň, pieseň, či krátku scénku na tému voda. Na výtvarných, či iných hodinách budú pracovať na dielkach, ktoré si vystavia na spoločnej výstave, ktorá bude pretrvávať až do Veľkej noci.
- v Staršie ročníky si pripravia prezentácie o vode. (O jej využití, dôležitosti, spôsoboch šetrenia.) Najlepšie prezentácie vyberie pani učiteľka Šomodíková.
- v Na výtvarných hodinách, občianskej, umení a kultúre, biológii žiaci výtvarne, či projektovo stvárnia tému voda. Môžu sa inšpirovať ekologickými problémami, poukázať na znečistenie vody, roztápanie ľadovcov,vytvoriť heslá, čo pre nich voda znamená. Učiteľ daného predmetu vyberie najlepšie výtvory.
- v Na slovenčine sa žiaci môžu zapojiť do súťaže v rámci ENVIROFILMU. Viac informácii žiakom poskytne pani učiteľka Jánošíková. Najlepšie eseje, básne budú vystavené a v rámci envirofilmu odmenené. Už ste skúšali napísať báseň? Možno zistíte, že vám to ide od ruky .) Najlepšie diela vyberie pani učiteľka Jánošíková a Ďurovičová.
- v Na jazykoch môžu žiaci vytvoriť veľké plagáty, projekty, heslá, jednoduché básničky na tému voda .)
- v Dievčatá a chlapci z kolégia si budú okrem iného pripravovať veci na ochutnávku vody .)
v Čo musíme urobiť v daný deň ?
- Prísť do školy v modrom - symbolicky vzdáme úctu vode.
- v Nedonesieme do školy žiadne plastové fľaše a v bufete nebudeme nakupovať sladené nápoj
- v Nápoje si prinesieme radšej v termoskách. Najlepšie bude, keď si donesieme do školy pohárik a spravíme si ochutnávku nápojov na triednických hodinách či ochutnáte vodu v stánkoch zelenej školy.
S pozdravom kolégium ZELENEJ ŠKOLY J
JANUAR- FEBRUÁR
Veľké váženie odpadu
Na škole prebehlo veľé váženie odpadu. Vážili sme , koľko triedeného a netriedeného odpadu vyprodukujeme počas dňa. Výsledky :
FEBRUÁR : triedený : 43,3 g Netriedený:26,8kg
Hodnotenie tried a súťaž o body
Súťaž sa rozbieha. 4 kolá hodnotení už máme za sebou. Najhoršie je na tom trieda VII.A. ktorá pri poslednom vyprázdnovaní krabíc na triedený odpad vyhodila aj krabice a ešte stále si neurobili nové .(
Karneval a EKOMASKY -
12.01.2012 sa v telocvični našej školy zabávali krásne masky pod vedením Červenej čiapočky a vlka. Tancovali, radovali sa, predvádzali svoje umenie. Prišli sa pozrieť aj rodičia a deti z MŠ na Drieňovej. Nechýbalo vyhodnotenie masiek so špeciálnou kategóriou "ekologické masky", či očakávaná tombola. Sme veľmi potešení, že niektoré deti zobrali súťaž o najekologickejšiu masku skutočne vážne .) Približne 20 detí prišlo po domácky vytvorených maskách , na ktoré použili nepotrebné plasty, použitý papier či iný použitý materiál, ktorý by inak skončil v koši. . Mali sme aj masky, ktoré znázorňovali prírodou (masky boli tiež vyrobené doma a z recyklovaného materiálu.) Kvety, drak, rybárka, Triedený odpad, strašidlo a iné. Všetky eko masky boli odmenené eko taškou .) ďakujeme, potešili ste nás !
viac fotiek vo fotoalbume školy.
NOVINKY ZELENEJ ŠKOLY
1. novinka :
ZBIERAME 2 litrové fľaše , ktoré sa znovu budú používať na farme v Banskej Belej .)
Takže umelohmotné fľaše neničte, nechajte ich v krabici alebo ich doneste do kabinetu
anglického jazyka . (pani učiteľke Adamskej)
2 . novinka
Triedenie odpadu by malo byť pre nás už samozrejmosťou. Preto vyhlasujeme
súťaž o najvzornejšiu triedu, či kabinet v triedení odpadu.
10 náhodných kontrol ohodnotí vaše triedenie odpadu v škále od 10 bodov za najvzornejšie triedenie a poriadok a 0 bodov za netriedenie odpadu.
Hodnotí sa – 3 ks krabíc v triede (plasty, papier, tetrapaky)
- správne roztriedenie odpadu
- poriadok v triede, okolo košov
- A pozor, pozor , hodnotíme aj to, či krabice na triedený odpad skutočne využívate a či plasty , papier a tetrapaky skutočne hádžete do krabíc na triedený odpad a nie do koša na odpad komunálny.
Dve triedy, ktoré budú mať najväčší počet bodov vyhrávajú .) Hlavná cena je ospravedlnenka na ľubovoľný predmet, ktorú budete môcť využiť ak sa náhodou na nejaký predmet nepripravíte a vyvolajú vás.
Trieda ktorá skončí posledná bude musieť napísať známkovanú esej na tému : Prečo je triedenie odpadu a recyklácia dôležitá.
Želáme veľa šťastia .)))
Kolégium Zelenej školy.
NOVEMBER- DECEMBER
Zelená škola pomôže vyrásť školským projektom
"Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica a IKEA v rámci druhého ročníka grantového programu „Pomáhame vyrásť“ podporia 10 školských projektov v celkovej výške 5 000 eur.
Cieľom je podporiť praktické aktivity škôl na ochranu životného prostredia s priamym vplyvom na zníženie ekologickej stopy školy a jej okolia. Malo by ísť o najúčinnejšie a finančne dostupné riešenia, ktoré budú slúžiť aj ako demonštračné a motivačné príklady pre ostatné školy, obce, či jednotlivcov. Škála projektových nápadov môže byť široká, vždy by však mala zahŕňať praktickú činnosť žiakov/študentov v škole, jej areáli alebo blízkom okolí, prípadne aj v prospech komunity, kde žijú.
Výzva je určená všetkým materským, základným a stredným školám, zapojeným do programu Zelená škola, ktorý CEEV Živica koordinuje. Ten je najväčším environmentálnym vzdelávacím programom na svete. Jeho účastníci, študenti i pedagógovia, každoročne realizujú konkrétne kroky vedúce k zníženiu ekologickej stopy školy.
Grantový program „Pomáhame vyrásť“ sa realizuje vďaka spolupráci Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a spoločnosti IKEA Bratislava, ktorá je generálnym partnerom programu Zelená škola."
Aj naša škola sa do projektu zapojila .)
Zhrnutie nášho projektu :
Základná škola J. Kollára si uvedomuje aká závažná je téma odpady a dopady odpadov na životné prostredie. Najlepšie by bolo keby vôbec nevznikali. Ale keďže vznikajú a nemôžeme tento fakt ignorovať , zameriavame sa teda aspoň na ich triedenie, minimalizáciu a znovu používanie. Naša škola nachádzajúca sa na sídlisku Drieňová začala triediť odpad minulý školský rok. Plastové fľaše odovzdávame na farmu, kde sa znovu používajú na predaj mlieka , papier pravidelne odovzdávame do zberu, z iných materiálov v školskom klube deti vyrábajú milé maličkosti. Žiaci sa aktívne zapojili do triedenia. Svojpomocne si vytvorili v každej triede z kartónov nádoby na triedený odpad tie sa raz za týždeň vysýpajú do nádob na sídlisku. Koše na triedený odpad na sídlisku sú často poloprázdne a preto by sme chceli aj našimi aktivitami oboznámiť sídlisko s potrebou triedeného odpadu. Keďže to ide nám, prečo by sa k nám nemohlo pridať aj sídlisko. V troch krokoch- dotazníky, informačná kampaň a spoločná burza nepotrebného materiálu chceme naviesť sídlisko k tomu, aby spoločne s nami začalo aktívnejšie triediť odpad, minimalizovať a recyklovať.
Uzávierka prijímania žiadostí je 19.decembra 2012. O podpore konkrétnych projektov rozhodnú zákazníci spoločnosti IKEA Bratislava hlasovaním, ktoré prebehne začiatkom roka 2013 na stránke www.spolusvami.sk
Vianočné trhy a čajovnička Zelenej školy
Uploaded with ImageShack.usTento rok boli vianočne trhy bohatšie o čajovňu a burzu nepotrebných hračiek za symbolickú cenu , ktorú pripravilo Kolégium Zelenej školy. Emma Weissova, Karin Brnáková, Stanka Durďáková, Janko Sliacky , Šimon Vazan a Dominika Vodnáková za pomoci pani učiteľky Adamskej a Ivetky Kováčovej pripravili výborné čajíky. Rooiboss, ovocné čaje nám podarovala čajovňa. Bylinkové čaje boli z našich záhrad. Tak isto jabĺčka, ktoré sme pridali do čajov. Čaje sme ochutili domácim medom, kto mal chuť , mohol použiť cukor. Pripravili sme aj miesta na sedenie, aby si ľudia a žiaci mohli v kľude vypiť čajík a porozprávať sa o tom, čo všetko na trhoch nakúpili, čo sa im páčilo. Čajíky mali veľký ohlas, dokonca sa všetky vypili a museli sme vyrábať nové .) Akcia sa nám veľmi páčila, preto budúci rok príde čajovnička na vianočné trhy zas .) Fotky nájdete v školskom fotoalbume.
Uploaded with ImageShack.usEnviroprojekt 2012 - Dobrodružná cesta potravín -záver
Chvíľkové zastavenie sa. Dobrodružná cesta zdravých potravín končí. Preto na záver projektu sme ešte zavolali všetkých rodičov takouto pozvánkou:
Milí rodičia,
pozývame Vás na CHUTNÉ popoludnie na záver „Dobrodružnej cesty zdravých potravín“.
Radi by sme Vám porozprávali, čo sme v rámci projektu videli, počuli,vyskúšali, čo nás bavilo, ukážeme Vám, ako sme pri tom vyzerali adáme Vám ochutnať z toho, čo sme vyrobili.Tešíme sa na Vás 22.11.2012 o 15.30 v školskej jedálni Základnej školyJ. KolláraVaši už piataciIvana KopálováZuzana GallayováMali sme trošku trému, aj sme sa tešili, pretože opäť sme mohli ukázať, čo vieme. S tetou Zuzkou sme pripravili pestré občerstvenie, s pani učiteľkou nacvičili prezentáciu, obdarovali sme sa malými darčekmi, dostali sme diplom aj fotografie z projektových dní, a rodičom sme pri občerstvení rozprávali a rozprávali o všetkom, čo mohli vidieť na stoloch. Ukážeme aj Vám trošku z tejto peknej záverečnej akcie vo fotoalbume. Ostane po nás metodická príručka, podľa ktorej aj na iných školách môžete vyskúšať niečo podobné ako sme zažili my. Prajeme veľa úspechov všetkým odvážlivcom.September- Október
ZBER /PAPIERA
Pridajte sa !
Staré nudné časopisy, letáky, ktoré aj tak nikto nečíta, papiere čo už máte mesiace pod posteľou, zapísane nepotrebné zápisníky, čokoľvek, čo sa radí do skupiny papier , prineste k NÁM J
Zbehnite k babke, k tete, sestre, ujovi, či k susede, odneste od nej niečo, čo jej aj tak už len dávno zavadzia.
Zber papiera sa koná od
29.októbra až pokiaľ sa nenaplní kontajner.
Najaktívnejšia trieda , alebo žiačka získa odmenu a všetci dobrý pocit J
V zmysle hesla : prines papier, zachráň strom sa s vami lúči kolégium zelenej školy J
Poklady Banskej Štiavnice-úspešný projekt
Naša škola - žiaci 5., 6. a 7. ročníka sa zúčastnili v spolupráci s Inštitútom aplikovanej ekológie a programu DAPHNE zaujímavého zážitkového vyučovania v rámci biológie, nazvaného - Poklady Banskej Štiavnice. Tento program bol ponúknutý ako vzdelávací pobyt v meste svetového dedičstva UNESCO a bol zameraný na kultúrne a prírodné bohatstvo mesta. Žiaci tak mali možnosť spoznať ako sa "varila" Štiavnica, spoznávali les a krajinu všetkými zmyslami, vodné tajchy, kde si mohli vyskúšať výskum a nakoniec objavili kráľovstvo permoníka Tadeáša. Svojej fantázii popustili uzdu v tvorivej dielni, kde otestovali svoju zručnosť. Toto podujatie bolo zábavné a poučné. Ďakujeme všetkým zúčastneným, ktorí nám odkryli úžasné tajomstvá Banskej Štiavnice.
Projekt „72 hodín bez kompromisu“
72 hodín je projekt, v rámci ktorého sa dobrovoľníci – mladší aj starší, snažia urobiť niečo pozitívne pre svoje okolie. Na celom Slovensku sa realizoval v dňoch 19.10., 20.10. a 21.10.2012. Informačné centrum mladých BS sa podujalo koordinovať nadšencov a aktivistom v Banskej Štiavnici a uľahčiť im tak ich snahu zmeniť komunitu, v ktorej žijú alebo dočasne pôsobia. A samozrejme, s nadšením sme sa zapojili aj my. Dievčatá z kolégia sa rozdelili do dvoch skupiniek. Jedna skupinka išla do ulíc mesta s anketou „Čo sa Vám v meste nepáči?“ a „Ako by sa to dalo zmeniť?“ a druha skupinka s páskou „Nepáči sa mi to“, ktorú umiestňovali na všetky neestetické miesta v meste, ktoré by potrebovali zmenu. A pravda je veru taká, že ich našli neúrekom.:( Bola to príjemna akcia a my sme radi že sme sa na nej mohli zúčastniť.
Jeseň a jablká II.
Piataci pokračovali vo svojej púti v Tvorivej dielni Kammerhofu, kde pod vedením Anky Ďuricovej upiekli nielen nádherne vyzerajúcu, ale aj rozvoniavajúcu a skvelo chutnajúcu jablkovú štrúdľu. Opäť sme zistili, aká je vynaliezavosť ľudí veľká - veď to boli opäť jablká :o). A stále to ešte nie je všetko... Za to všetko ďakujeme pani učitelke Kopálovej a pani Gallajovej , ktorá žiakom takýto krásny projekt pripravila.
72 hodín
Jeseň a jablká
Piataci si v rámci pokračovania Enviroprojektu vyskúšali prácu v jabloňovom sade v Devičanoch u p. Nemcovej, zbieraním a triedením sladkých plodov jesene - jabĺk. Samozrejme to nebol koniec ich úsilia, aby mohli ochutnať vynikajúcu čistú prírodnú jablkovú šťavu museli riadne vypomôcť gazdovi s umývaním jabĺk v sude, mletím a lisovaním. Videli, že to nie je jednoduché, ale mali z práce i chutnania veľkú radosť. Ako odmenu si šťavu mohli vziať aj domov, za čo jej ďakujeme. Pokračovať budeme pečením jablkovej štrúdle v Tvorivej dielni v Kammerhofe a varením jablkovej výživy. Uvidíme, ako sa nám podarí.
Upravené pravidlá platné pre všetkých žiakov :
PRAVIDLÁ TRIEDENIA ODPADU V TRIEDACH platné v šk.roku 2012-2013
1. Povinnosťou žiakov a triedneho učiteľa je vytvoriť v triede podmienky pre separovanie minimálne 4 zložiek odpadu (papiera, plastu, zmiešaného odpadu a tetrapakov ). Žiaci si do triedy zabezpečia 4 separačné nádoby, ktoré označia príslušnými nápismi. O tieto nádoby sa starajú žiaci, ak sa znehodnotia, zabezpečia nové.
2. Žiaci sú povinní v triede separovať odpad v 4 zložkách( papier, plasty, tetra paky, zmiešaný odpad) podľa predpísaných informačných nápisov. Za správne vytriedenie odpadu zodpovedajú týždeníci .
3. Na konci vyučovania týždenníci skontrolujú všetky nádoby, poprípade roztriedia , ak je niečo uložené v nesprávnej nádobe.
4. Ak je niektorá z krabíc plná, vynesú obsah separačných nádob v triede do príslušných separačných nádob umiestnených pri telocvični a pred školou (papier do miestnosti vedľa telocvične, ostatné do separačných nádob pred školou.
5. Každý týždeň eko hliadky kontrolujú, či trieda správne triedi odpad a pristupuje zodpovedne k úlohe. Eko hliadky bodujú triedy od 10 bodov až po 0 bodov. (Najvzornejšia trieda bude na záver školského roku odmenená.)
Robíme to pre dobro nás všetkých a ďakujeme, že prikladáte svoju ruku k dielu. S pozdravom tím Zelenej školy :)
ŠKOLSKÝ ROK 2011-2012
MÁJ - JÚN
Krok za krokom k lesu - vyhodnotenie
Národné lesnícke centrum v spolupráci so š.p. LESY SR na sklonku Medzinárodného roka lesov 2012 pripravilo celoslovenskú kampaň pod názvom „Krok za krokom smerom k lesu“ s environmentálnym pohľadom na les a životné prostredie. Cieľom bolo podporiť výchovu mladej generácie zameranú na správny prístup k lesu a životnému prostrediu. Žiaci sa zaoberali tromi kľúčovými témami: voda, ovzdušie a odpady.
Do projektu sa zapojilo celkovo 29 žiackych tímov z celého Slovenska - prevažne žiakov 6.ročníkov. Žiacky tím VI.B triedy ZŠ J. Kollára „Drieňovské vĺčatá“ pod vedením tr. uč. Mgr. Anny Sopkovej a lesného pedagóga p. Ing. Chytila počas 5 mesiacov riešil prípravné úlohy a aktivity, hľadal odpovede na teoretické otázky, navštívil chránené územie Arborétum , čističku odpadových vôd a meteorologickú stanicu v B. Štiavnici, vypracovával lesné zápisníky a nakoniec sformuloval svojich „Desať krokov pre les“.
Národné lesnícke centrum pozorne sledovalo jednotlivé tímy a spomedzi všetkých zúčastnených vybrala odborná porota tri najlepšie vypracované SÚHRNNÉ LESNÉ ZÁPISNÍKY.
Drieňovské vĺčatá sa umiestnili v tvrdej konkurencii na peknom treťom mieste a doslova naplnili hlavnú myšlienku celoslovenskej kampane: “Aj milión návodov zlyhá, ak nebudeme chcieť začať od seba a nespravíme prvý krok“.
Gratulujeme a ďakujeme.
a v ňom DEŇ DETÍ
Čo pripravujeme?
-Dievčatá z kolégia si pre deti, ktoré budú mať záujem pripravili "eko-hry" :) Aké , to je ešte aj pre nás tajomstvom, no informovali nás, že ak deti prejdu cez všetky stanoviská, čaká na nich diplom uznania, možno i sladká odmena. Určovanie byliniek, eko pexeso, triedenie odpadu, prechod cez prekážky, putovanie kvapky vody, hmmm, znie to zaujímavo :)-Celý rok zbierame plastové vrchnáčiky a nezbierame ich len tak. Pred tým ako pôjdu do zberu, pokúsime sa ich umelecky využiť. Viete čo je mozaika? :) A viete čo je mozaika z plastových vrchnáčikov? Ak nie, v piatok 1.júna to zistíte .)- A ešte o jednu vec sa pokúsime .) Vytvoriť zo starého papiera nový. Už teraz zbierame stáre noviny, hľadame mixér :) Bude sa totiž trhať, namáčať, mixovať, vaľkať, skúsime, čo sa nám podarí.Všetci sa tešíme na DEŇ DETÍ .)Nech je to pre nás netradičný deň v ktorom sa nie len zahráme ale aj zistíme, čo vieme a ako sme zdatní .)-
Čo šepká les
Naša škola sa zúčastnila peknej súťaže vo Sv. Antone "Čo šepká les". Súťažilo sa v daných okruhoch - streľba na laserovej stanici, sadenie stromčekov, zhotovenie vtáčej búdky, poznávanie listov a plodov stromov, zvierat, vtákov, plazov. Poznávanie plemien poľovných psov, poznávanie stôp a zvukov zveri. Naši žiaci R. Valovič, E. Weissová, D. Zimanová získali pekné 4. miesto. Akcia bola vydarená, počasie nám prialo a občerstvenie bolo chutné. Mgr. E. Šušková
MESIAC APRÍL
a v ňom DEŇ ZEME
Výsledky zberu papiera
Jarný zber papiera skončil. V Na samotnom triedení papiera v triedach sa vyzbieralo 159 kg papiera. Triediť a separovať odpad sa predsa len oplatí.
Celkovo sa vyzbieralo približne 2900 kg papiera.
Najlepšia trieda:
1. miesto – 4.A. 678 kg
2. miesto – 1.B. 430.5kg
3. miesto – 7.A. 408.8kg
4. miesto – 3.A. 301.9kg
5. miesto – 8.A. 291 kg
6. miesto – 8.B. 175,5 kg
7. miesto – 1.A. 139,9kg
8. miesto – 7.B. 104,5kg
9. miesto – 2.A. 92kg
10. miesto – 5.A. 19,9kg
11. miesto – 6.A. 5 kg
žiadny papier L – 2.B., 6.B., 9.A., –– 0 kg !!! L
Triedený papier z tried (Zelená Škola) – 159 kg
Najaktívnejší:
1. miesto Blahútová Natália 7.A. 408,8kg
2. miesto Gregáň Lukáš 4.A. 206,6 kg
3. miesto Ďurdákova Petra 4.A. 231,5 kg
4. miesto Ivaničová Patrícia 8.B. 152,5kg
5. miesto Chrenovská Lenka 8.A. 149 kg
6. miesto Melicherčíková Emma 1.B. 204 kg
7. miesto Boris Malatinec 1.B. 92kg
Matysová Daniela 1.A., Jokl Kevin 1.A., Greguš Daniel 1.B., Vanessa a Petra Janigová 2.A., Beňová Petra 3.A., Kališeková Nina 3.A., Štyndlová Betka 7.B., Anežka Hubačová 4.A., Gregaňova Paulínka 4.A.
Ďakujeme J
Krok za krokom - návšteva Arboréta
Dňa 2.apríla nás pán inžinier Chytil v rámci projektu „Krok za krokom smerom k lesu“ pozval na exkurziu do Arboréta v Banskej Štiavnici. Spolu s bývalým a terajším správcom Arboréta nám porozprávali o jeho založení, o vysadených stromoch, o zaujímavostiach Arboréta. Prednáška sa nám veľmi páčila a mohli sme priamo v teréne poznávať jednotlivé stromy.
Potom sme dostali rukavice a vrecia, rozdelili sme sa do skupín a zbierali sme odpad. Veľmi sme boli prekvapení, že napriek tomu, že je Arborétum chránené územie, dokážu niektorí ľudia toto územie ozdobiť odhodenými pneumatikami, prázdnymi fľašami a iným odpadom, ktorého sme nazbierali až 5 plných vriec. Popri zbieraní sme sa dozvedeli mnoho zaujímavostí, že sú tu stromy rozdelené do 3 skupín- ihličnaté, listnaté a zmiešané, videli sme najstarší a najvyšší strom, do ktorého udrel blesk, nadýchali sme sa čerstvého vzduchu. Šťastní, že sme aspoň trochu pomohli prírode, sme cestou späť spievali a skladali nové pesničky. Už teraz sa tešíme na ďalšiu exkurziu s pánom Chytilom.
Ďakujeme. trieda 6.b sophia+domca
Ako sme prežili deň Zeme
V tento deň sme nezapli počítače. Najprv s tým mali niektorí učitelia či žiaci problém ,ale hneď ako sa začali diať rôzne aktivity na škole, na počítače sme úplne zabudli.
Už od rána sme pokračovali v zbere papiera. A že je ho neúrekom, to je veru pravda. Keďže náš zber má veľký úspech, pokračujeme v ňom aj naďalej. Papier nosia do školy nie len žiaci,ale aj ich rodičia, súrodenci, či ľudia z okolia. Už teraz veľmi pekne ďakujeme .)
Keď zazvonilo na prvú hodinu, v niektorých triedach sa začalo krájať, strúhať, chystať. Že čo? Zdravé šaláty, pochúťky na ochutnanie. Veľa žiakov si pripravené jedlo donieslo už z domu, asi sa im v škole nechcelo zababrať. Našli sme aj zaujímavé jedlá, napríklad cereálne muffiny, kus kus, sladký mrkvový šalát, rôzne jednohubky,ovocné šaláty, nealkoholické mochito a bylinkový čaj. Trochu nás mrzelo, že nie každému sa chcelo zapojiť. S ochutnávaním však už nikto nemal problém :)
A potom prišla burza. Na prvom stupni veľmi úspešná. Deti nie len predávali svoje drobnosti, ale hlavne vymienali a dokonca aj darovali iným spolužiakom. Na burzu sa pripravili naozaj dôkladne a veľmi sa im páčila.
Na druhom stupni akcia tak úspešne nedopadla. Len pár žiakov donieslo veci, ktoré nepotrebuje. Vraj nemajú nič, čo by nechceli. Hm.... nuž uvidíme, možno keď správíme burzu o rok, zapoja sa. Predsa len, boli sa pozrieť ako to vyzerá na prvom stupni a pozdávalo sa im to.
Po štvrtej hodine sa štvrtáci vybrali do kultúrneho centra, kde v rámci projektu "Bud EKO, buď EÚ" boli pre ne nachystané zaujímavé aktivity. Tu je správa od ich triednej pani učiteľky.
"V piatok 20.04. si štvrtáci otestovali svoje vedomosti z oblasti ekológie na veľmi peknej akcii mesta Banská Štiavnica EURÓPSKY EKOLÓG a hry pre mladých nadšencov. Za svoje vedomosti získali ekologické darčeky - šetrivé žiarovky, tričká, šiltovky. Za zaujímavé predstavenie veľmi pekne ďakujeme."
Posledná aktivita ku dňu Zeme bola v meste. Žiačky z kolégia si pripravili infostánok o Zelenej Škole spolu s eko hračkami, ktoré vyrobili naši žiaci. Stánok bol v rámci projektu BuĎ EKO, Buď EÚ na námestí. Vrámci tohoto podujatia mala príhovor aj paní pimátorka a ľudia, čo prešli okolo sa mohli zastaviť a informovať, čo je Zelená Škola, aká je jej filozofia a čo na škole robíme. Na naše sklamanie bolo v meste ľudí veľmi málo, ale nevadí. Aspoň si nás všimlo vedenie mesta a aj takto sme sa mohli odprezentovať. Naše žiačky držali aj stužku, ktorú pani primátorka prestrihávala a aj takto otvorila dvere rozvoju ekologickejšieho myslenia v našom meste.
Tak čo poviete, bol to celkom príjemný deň, no nie? :)
viac fotiek vo fotoalbume školy .)
Lesnícky deň
18. apríl bol pre piatakov našej školy neobyčajným dňom. V Botanickej záhrade sme spoznávali zvieratá, rastliny, stopy zveri. Zasadili sme stromčeky, povozili sa na koníkovi, otestovali si vedomosti o lese a posedeli si pri ohníku. Za dopoludnie plné zážitkov ďakujeme SOŠ lesníckej.viac fotiek vo fotoalbume školy .)čo nás čaká
- sídliskový zber papiera
- burza nepotrebných vecí
- učasť na projekte Buď Eko, Buď EÚ
- príprava zdravých jedál a nápojov
- Lesnícky deň v Botanickej záhrade
- My sa nevieme sťažovať nahlas
- deň bez počítačov ( viac o každej akcii nižšie)
Sídliskový zber papiera 16 do 20 .apríl
Už po druhý krát sa púštame do sídliskového zberu papiera. V týždni od 16 do 20 .apríla budú v rôznych vchodoch do bytoviek umiestnené naše krabice, kde budú mocť obyvatelia dávať nepotrebný papier.
Obyvatelia mesta môžu nosiť papier do školy medzi 7hod a 8 hod v danom týždni. Tím zelenej školy ich bude očakávať vo vestibule :) A tiež bude osobne z vchodov zozbieravať krabice v piatok 20.apríla. Žiakov bude čakať tradičná súťaž o najvačšie množstvo vyzbieraného papiera na triedu. Uvidíme, kto vyhrá tento rok. Avšak všetci vieme, že to nerobíme pre výhru, ale pre dobrý pocit , ktorý v nás táto milá aktivita zanecháva.
BURZA NEPOTREBNÝCH VECÍ 20.4.Nepotrebné hračky, oblečenie, knihy alebo iné talafatky, ktoré máme v izbách a vieme, že ich už nepotrebujeme alebo nepoužijeme a skončili by v koši prinesieme do školy v piatok 20.4 a budeme si ich medzi sebou MENIŤ , alebo ich PODARUJEME alebo predáme za SYMBOLICKÚ CENU (max.2e). Bude to naša prvá burza na škole, uvidíme, ako sa nám vydarí. Dôvod, pre ktorý ju robíme nie je obohatenie sa o peniažky ale naopak o pocit, že vieme i darovať,vymeniť , urobiť radosť niekomu niečim čo mi už nepotrebujeme.Aj takto sa totiž znižuje odpad a šetrí životné prostredie .)20.4. príprava zdravých jedál a nápojovTradične, aj tento rok si každá trieda pripraví svoj vlastný stôl s výbornými zdravými jedlami, ktoré deti pripravia. Rôzne šaláty, čaje, miešane nápoje, nátierky, sladké racio koláčiky, to všetko sa počíta. Tento rok sa zameriavame hlavne na Bio potraviny, potraviny vypestovane na Slovensku, potraviny bez nebezpečných éčok. V hesle VIEME ČO JEME sa ukrýva posolstvo tohtoročných zdravých jedál. Tešíme sa :)20.4. Aj my sa pripájame k projektu Buď Eko, buď EÚNaši žiaci prvého stupňa sa zúčastnia programu v kultúrnom centre od 11.hodiny a tých starších nájdete v stánku, ktorý budeme mať aj my na námesti. Informačný stánok o zelenej škole a eko hračky budú čakať na širokú verejnosť priamo na námesti na trhu Eko nápadov .)Deň bez počítačov 20.4.Deň ZEME si uctíme aj takto. Celý deň v škole nezapneme počítače. To samozrejme platí pre všetkých, teda aj pedagogický zbor. Informatika na jeden deň nebude existovať, internet tiež nahradíme, na facebook zabudneme. Zamestnáme sa totiž inak. V tento deň nás predsa čaká burza, hry a príprava zdravých jedál :) Možno si uvedomíme, že nám tie počítače až tak nechýbajú. či?18.4. 2012 Lesnícky deňNiektorí žiaci sa zúčastnia aj na Lesníckom dni v Botanickej Záhrade v Banskej Štiavnici.Program: Lesná pedagogika pre deti, mládež a dospelých - posznávanie lesných drevín, rastlín, lesných zvierat, lesných škodcov, ukážky kubíkovania a merania stromov, súťaž v šikovnosti, čítanie príbehov z lesa, lesný karneval pre najmenších, sprievod záhradou, kone, sokoliari, trubači, výsadba stromčekov v Botanickej záhrade.Tešíme sa .)My sa nevieme sťažovať nahlas 19.4.2012Zúčastňujeme sa XIV. ročníka výtvarnej súťaže so zahraničnou účasťou MY SA NEVIEME SŤAŽOVAŤ NAHLAS.Tohtoročná súťaž pod názvom „„Chráňte ich, aby prežili““ je určená pre všetky vekové kategórie a je zameraná na ochranu prírody a environmentálnu výchovu.Uzávierka súťaže: 4.4.2012Vyhodnotenie súťaže a vernisáž výstavy súťažných prác bude 19.4.2012 o 11.00 hod.Galéria Jozefa Kollára, Nám. sv. Trojice č. 12.MESIAC MAREC
22.3. Čistenie okolia Vodárenskej
22.3. sa siedme ročníky rozhodli, že okrem iných aktivít strávia tento deň rovno pri zdroji vody a spoločne sa vybrali na Červenú studňu a Vodárenske jazero. Zobrali si sáčky na odpadky, rukavice a dobrú náladu. Slniečko im svietilo na cestu a príroda im dodávala energiu na vyzbieranie odpadkov, ktoré v okoli Vodárenskej snáď ostali ešte aj z minulého roku.
"Všetkým sa nám veľmi páčilo, našli sme si obľúbené miesto, na ktoré sa určite znovu vrátime. "
viac fotiek vo fotoalbume školy.
22.3. INFOKOMAPAŇ - DEŇ VODY
Naša škola spoločne Informačným centrom mladých Banská Štiavnica oslávili Svetový deň vody, ktorý každoročne pripadá na 22-ho marca.
Pri tejto príležitosti sa do ulíc Banskej Štiavnice vybrali dobrovoľníci, naši žiaci z kolégia zelenej školy, ktorí okoloidúcich informovali o dôležitosti pitnej vody a potrebe jej šetrenia. V rámci osvety rozdávali rôzne letáky o vode, (tipy na šetrenie vody, výhody pitia vody z vodovodu), pre najmenších vlastnoručne vyrobené „eko“ hračky a úspechu sa tešilo aj maľovanie kvapiek vody na tváričky.
Stretli veľké množstvo ľudí, vyspovedali viac ako 140 ľudí a čo zistili sa dozvieme, keď vyhodnotia dotazníky.
viac fotiek vo fotoalbume školy.
20.3. Zelený deň v 1. B tede
Žiaci 1. B triedy privítali prvý jarný deň trochu netradične. Keďže jar symbolizuje zelená farba, deti prišli oblečené v zelenom a so zelenou desiatou. Celý deň riešili zelené úlohy, ktorými ich sprevádzal Janko Hraško a na záver sa občerstvili zeleným nápojom. Takéto netradičné privítanie jari sa prvákom veľmi páčilo a už teraz sa tešia na ďalší farebný deň v škole.viac fotiek vo fotoalbume školy.
12.3.2012
Blíži sa deň vody a my sme sa rozhodli ze na počesť tohoto dňa prídeme do školy v modrom
a spravíme si ochutnávku našich obľúbených zdravých nápojov z vody.
Nezabudnite si priniesť svoj vlastný pohárik, nech šetríme prírodu:) Plastové poháre veru kupovať
nebudeme .)
"22. marec, ktorý je od roku 1992 vyhlásený valným zhromaždením OSN Svetovým dňom vody, je príležitosťou na podporu aktivít, ktoré majú smerovať k podpore informovanosti verejnosti o význame vody nielen pre ľudské bytosti a ekosystémy, ale rovnako aj pre sociálnu a ekonomickú vyspelosť krajiny. Tento deň slúži na pripomenutie toho, ako je voda pre nás dôležitá a na uvedomenie si, že prírodu máme chrániť a uchovávať aj pre ďalšie generácie.""
Spoločne s ICM plánujeme tento špeciálny deň doniesť aj do mesta. Dievčatá z kolégia spolu s pani učiteľkou Adamskou a Kováčovou už pilne pripravujú letáčiky, tričká, eko hračky, dotazníky, baner, no jednoducho všetko možné čo sa nám podarí. Spolu s ICM a jej dobrovolníčkami sa spoločne spojíme, aby sme aj ľudí v Štiavnici informovali o tom, prečo je voda taká dôležitá a omnoho lepšia a zdravšia ako napríklad taká Coca Cola. Urobíme dotazníky a zistíme názor ľudí na vodu, pitný režím, plastové flaše. Ech, veru tie my neuznávame .D
15.3.2012 List od Žofky
Dnes prišiel deťom na prvom stupni list od Žofky. Keďže sa nám páčil, tu ho uvádzame v plnom znení. Inak, keby ste nevedeli, toto je Žofka, stihli sme ju odfotiť, keď bola u nás v škole .)
Ahojte milé deti zo Zelenej školy
Píše Vám vaša Žofia, dúfam že ste na mňa nezabudli. Ešte stále sa mi nepodarilo stať sa slávnou spisovateľkou, ale musím sa vám veru pochváliť. Našla som si bývanie, mám okolo seba poriadok, už nebývam chorá a dokonca som začala triediť odpad. Boli by ste na mňa určite hrdí . a to všetko vďaka vám :0)
Včera som sa dočítala v novinách, že dňa 22.3 je svetový deň vody. To je veru veľká vec. Určite i vy viete, že voda je nie len zdravá a potrebná pre život, ale i preveľmi vzácna. Priznám sa, sama som skoro vôbec nedodržiavala pitný režim, pila som iba Coca Colu a kupovala každý deň novú fľašu. Samozrejme plastovú. To veru nie je nič moc. Zistila som, že Coca Cola nie je vôbec zdravá a plastové fľaše tiež nie su veľmi ekologické. (To značí, že nie su veľmi šetrné voči prírode.)
Mám taký nápad. Čo keby sme spoločne na diaľku oslávili deň vody. Ako? :0) Na začiatok by sme sa všetci mohli obliecť do modrého. Iste máte doma všetci nejaké modré oblečenie. Ak nie, mohla by som vám požičať moje štrinfle (to značí pančuchy) ale asi by vám boli veľké . :D
O okrem toho, že by sme v ten deň boli všetci oblečení v modrom, mám ešte ďalší super nápad. Doneste si do školy pohár :D Taký, aký máte doma, najlepšie taký , ktorý by ste si aj v triede mohli odložiť na ďalšie super posedenia. A že načo vám bude už len pohár?
Na zdravé, dobré nápoje, vodu z vodovodu, ochutenú vodu ovocím či sirupom alebo na nápoje, ktoré vám rodičia doma pripravia a pribalia do termosky. Napadlo ma totiž, že by ste si v triede na jednej hodine spravili „hodinu vody“ . Mohli by ste ochutnávať prinesené nápoje, podeliť sa o tie svoje a ak sa Vám nechce nosiť z domu, poproste pani učiteľku, či by vám nejaký zdravý nápoj nepripravila. Najzdravšia je aj tak čistá vodu z vodovodu, skúste do nej pridať citrón, príjemne vodu osvieži. Tiež Vám pošlem čoskoro nápady na prípravu nápojov, ale ak sa nemýlim, iste si viete aj niečo vymyslieť.
Tak teda porozmýšľajte s pani učiteľkou, či sa vám môj nápad pozdáva. Stačí sa obliecť do modrého, doniesť si svoj pohárik (aby sme zbytočne nemíňali plastové poháre) a kto by chcel aj termosku s pripraveným nápojom na koštovku. Chcem vás však poprosiť, nenoste veľmi do školy plastové fľaše, skúsme jeden deň vydržať bez nich :D Ja to teda veru isto skúsim J)) Ak do toho pôjdete so mnou, nezabudnite sa odfotiť, ak sa vám niekomu bude chcieť , môže mi aj napísať list , kde mi napíše, ako to dopadlo. Ak máte aj nejaké zaujímavé informácie o vode, napíšte mi ich :0) Budem sa tešiť. Vaša pani učiteľka má moju adresu.
Pozdravujem Vás, moje najobrúbenejšie deťúrence a želám vám veľa úspechov v škole. Nezabúdajte, príroda sa nám odvďačí, keď sa ak nej budeme správať pekne.
Vaša Žofka Nebordelárka :
Tak čo poviete, celkom dobrý nápad spraviť si v triede "nápojovú párty, nie?
12.3.2012 krok za krokom smerom k lesu
Trieda VI.B. na za sebou ďalšie stretnutie ne "ceste k lesu" . Ich krok za krokom smerom k lesu smeruje naozaj správnym smerom.
Krátka správa od žiakov :
"V pondelok 12.3. sme my, žiaci 6.B, boli na exkurzii v čističke odpadových vôd pri Sv.Antone. Veľmi sa nám to páčilo. Pán prevádzkar nám ukazoval ako všetko prebieha a my sme ho so záujmom počúvali. Na konci exkurzie sme mu kládli otázky a on nám odpovedal. Vyčerpaní, hladní a obohatení o nové vedomosti sme sa vybrali naspäť do školy. " VI.B
potešme sa fotodokumentáciou ich návštevy čističky odpadových vôd.
viac fotiek vo fotoalbume školy
MESIAC FEBRUÁR
2.3.2012 Odpadárske hry
Odpadárske hry na prvom stupni nám priniesli veľa smiechu a ponaučení. Spolu zo žiačkami Lenkou Lietavovou, Stankou Ďurdákovou, Katkou Halajovou, Paťkou Weissovou a Karolínou Káčerovou navštívila triedy prvého stupňa aj "bordelárka Žofka".
Žofka bola síce dospelá žena ale o poriadku a triedení odpadu nič nevedela. V triedach narobila bordel , rozhádzala smeti ale upratať po sebe, to ju veru nenapadlo. Vraj sú na to upratovačky. Zostala však veľmi prekvapená, keď zistila, že v triede sú šikovne deti, ktoré za pomoci starších žiačok smeti pozbierali a dokonca správne roztriedili do separačných nádob.
Že niekto z nich nevedel čo kam patrí? Nevadí, práve na to boli v triede dievčatá, ktoré deťom vysvetlili, ktorá farba nádoby reprezentuje akú zložku, čo kam patrí a čo kam nie. Nezabudli aj Žofku poučiť, prečo to vlastne robia a ako sa dá takto separovaný odpad znovu využiť.
Žofka zostala veľmi zahanbená a uvedomila si, že deti sú omnoho šikovnejšie a múdrejšie ako ona a dala si záväzok, že i ona sa začne viac zaujímať o triedenie odpadu a už nikdy okolo seba nenechá odpad. Uvidíme, či sa jej to podarí. Spolu s deťmi jej držíme palce.
Predstavenie bolo poučné, zábavné a nám všetkým sa veľmi páčilo .)
27.2.2012
Projekt EKO- Mapy
Zapojili sme sa do projektu eko mapy.
Eko - mapa je interaktívna on- line mapa určená pre všetkých .
"Projekt Eko-mapa bol slávnostne spustený v roku 2010 pri príležitosti Dňa Zeme a ku dnešku má na svojom konte viac ako 15 000 unikátnych návštevníkov. Okrem zelených bodov obsahuje užitočné rady a tipy nie len do domácnosti a tiež dômyselný plánovač zmien, ktoré môžete vo svojom každodennom živote realizovať v prospech životného prostredia."
Keďže sa nám táto téma veľmi pozdáva, prihlásili sme sa do projektu tiež a Šimon Vazan, Janko Sliacky a pani učiteľka Jánošíkova odcestovali spoločne na prvé školenie.
Cieľom školenia bolo: predstavenie cieľu Eko-mapy, jej štruktúry a obsahu a praktické cvičenia s GPS a prácou s Eko-mapou.
Našou úlohou bude zaznamenať rôzne miesta v našom okolí a uviesť ich na mapu spolu so súradnicami a základnými informáciami, fotkami. Už teraz rozmýšlame, ktoré miesta vyberieme a chlapci už precvičujú svoje GPSká .
viac na http://www.eko-mapa.sk/viac-info
fotky zo školenia :
Odpady vznikajú pri každej ľudskej činnosti .
Obsahujú látky, ktoré často ohrozujú všetky zložky životného prostredia,
kvalitu vôd, ovzdušia a pôdy i nášho bežného života a zdravia. Prenikajú
do rastlín a cez potravný reťazec ohrozujú zdravie a život živočíchov i
nás, ľudí. Správne nakladanie a hospodárenie s odpadmi sa preto stáva našou dôležitou témou.
Aj preto si pripravujeme pre všetkých žiakov školy krátke prezentácie o
tom, čo kam patrí a čo nám hrozí, keď budeme ľahostajní voči triedeniu a
šetrnejšiemu nakladaniu s odpadom.
Pre druhý stupeň pani učiteľka Pekárova v spolupráci so Stankou Kopálovou
a Lesankou Hudecovou pripravili prezentácie a krátku diskusiu. Každá
trieda ju bude mať možnosť vzhiadnuť 2.3.2012. Pre prvý stupeň si ďaľšie
žiačky pripravili odpadárske hry, aby deti naučili zaujímavou formou, čo
všetko sa dá z odpadkov dozvedieť a prečo vlastne ten odpad triedime :)
ODPADÁRSKA HODINA PRE 1. STUPEŇ
Kedy ? – 2.3. 2012
Kde ? – Vo vašej triede
Čo sa bude diať ? –Hry a zaujímavé informácie o odpade a triedení
Prečo ? – Lebo nám záleží na prírode a chceme vás naučiť správne separovať odpad
Tešíme sa na vás :)
Tím zelenej školy
13. február
navštívil nás výborný muzikant a výrobca ľudových hudobných nástrojov pán Ladziansky. Tento všestranný umelec, na ktorého sme pyšní vyrába fujary, píšťaly a gajdy podľa tradičných postupov. Zoznámil nás s niektorými nástrojmi, ich zvukmi a výrobou. Vypočuli sme si hru na pastierskej trúbe, gajdách, píšťalách, fujare, gajdici, drumbe. Najviac nás potešila možnosť vyskúšať si tieto krásne hudobné nástroje - a ako sme zistili, nie je to jednoduché. Ďakujeme za nové vedomosti, ktoré sme sa dozvedeli.
Kolégium zelenej školy zaviedloPravidlá triedenia odpadu platné pre všetkých žiakov1. Povinnosťou žiakov a triedneho učiteľa je vytvoriť v triede podmienky pre separovanie minimálne 4 zložiek odpadu (papiera, plastu, zmiešaného odpadu a tetrapakov ). Žiaci si do triedy zabezpečia 4 separačné nádoby, ktoré označia príslušnými nápismi. O tieto nádoby sa starajú žiaci, ak sa znehodnotia, zabezpecia nové.2. Žiaci sú povinní v triede separovať odpad v 4 zložkách( papier, plasty, tetra paky, zmiešaný odpad) podľa predpísaných informačných nápisov. Za správne vytriedenie odpadu zodpovedajú týždeníci .3. Na konci vyučovania týždenníci skontrolujú všetky nádoby, poprípade roztriedia , ak je niečo uložené v nesprávnej nádobe.4. Ak je niektorá z krabíc plná, vynesú obsah separačných nádob v triede do príslušných separačných nádob umiestnených pri telocvični.5: Každý druhý piatok počas druhej velkej prestávky týždeníci zoberú krabice z tried a odnesú ich dole, k telocvični kde sa vysypú následne roztriedia tímom zelenej školy.6. Každý deň eko hliadky kontrolujú, či trieda správne triedi odpad a pristupuje zodpovedne k úlohe. Eko hliadky tiež dávaju červené pochvalné body za správne triedenie odpadu a poriadok okolo zberných nádob. a čierne trestne body sa nesprávne triedenie odpadu.(Najvzornejšia trieda bude na záver školského roku odmenená :)) )Za 5 čiernych bodov je pokarhanie od vašej pani triednej učiteľky. Ak však nazbierate 10 čiernych bodov, ostanete ako trieda po škole a nepotešíme vás, budete musieť vytriediť všetky krabice na škole. :(7. A pozor, Ekohliadka má právo pri opakovanom porušovaní separovania v tej istej triede, vysypať obsah zle vyseparovaného odpadu a žiadať o opätovné roztriedenie odpadu týždenníkmi triedy.Robíme to pre dobro nás všetkých a ďakujeme, že prikladáte svoju ruku k dielu.s pozdravom tím Zelenej školy :)VYHODNOTENIE EKO DOTAZNÍKA
zapojení žiaci : 170 detí
triedy : spolu 12 tried
Recyklujete doma odpad?
Áno : 99 detí
nie : 47 detí
čiastočne : 24 detí
2.Dávate papier do zberu ?
Áno : 103
nie : 16
málokedy : 51 detí
3.Kupujete rec.toaletný papier ?
Áno : 63 detí
nie : 84 detí
občas :23 detí
4.Používate recyk.zošity?
Áno : 63 detí
nie : 76 detí
niekedy : 19 detí
neviem : 12 detí
5.Aké 4 farby používame na recyk. koše?
Správne odpovede : 115 detí
6.Čo kam patrí ? (do akého farebného koša?)
správne určilo :60 detí
7.Hádžete smeti na zem alebo do koša? Do koša :133 detí , ostatné občas hodia aj na zem :((
8.Prečo by sa mal odpad triediť?
niektoré z odpovedí :
Neviem :(
pre poriadok v prírode
lebo je to pre Zem dobré
lebo sa znečisťuje príroda
lebo by sme mali chrániť zem
aby bolo menej odpadkov
aby bolo zdravšie životne prostredie
aby sme zachránili Zem
aby planéta nebola špinavá
pretože sa dá odpad znovu využiť na nové výrobky
kvôli prostrediu
aby sme sa nepremenili na planétu odpadkov ako z anim. filmu WALLE
aby nebol bordel a aby sme nežili v zdemolovanom meste
lebo si musíme chrániť prostredie
ušetríme na surovinách
môžeme urobiť zo starých vecí nové
aby sme šetrili prírodné zdroje
9.Ako pomáhate prírode?
Triedim odpad
čistím potoky
keď uvidím odpad, tak ho hodím do koša
hádžem smeti do koša
nelámem stromy
neznečisťujem prírodu
upratujem
netrhám kvety
nezahadzujem v prírode odpadky
zbieram smeti
vysádzam rastliny
nejazdím na aute
sadím zeleň a stromy
spolupracujem s greenpeace
nemíňam zbytočne papier
pestujem zeleninu
robím kompostovisko
vymýšlam alternatívne palivá
čistím prírodu
chodím pešo
polievam rastliny
dávam zvieratám jedlo a keď nájdem choré zvieratko, zavolám záchranku :)
občas leziem na strom a niekde sa pozriem a tam zasadím strom
s kamoškami čistím čiernu skládku
staviam vtákom búdky
používam papier z oboch strán .
A čo nám to teda prezradil náš dotazník?
Že aj keď sa to občas nezdá, na prírode nám záleží. Našli sa aj deti, ktoré často písali, že nevedia čo a ako a prírode nepomáhaju. Je to smutné, ale ešte stále to majú čas zmeniť. Kľudne ich to môžeme spoločne naučiť. Zatváraním očí pred svetom sa predsa nič nevyrieši, to už dobre vieme, však?
Musíme sa poriadne doučiť ako sa správne recykluje odpad a čo kam patrí a budeme ešte šikovnejší. A nezabúdajme, nerobíme to len pre prírodu. Robíme to i pre seba, pre nás všetkých a dokonca i pre budúce generácie :) Tak nazbierajme nápady, čo ešte môžeme vylepšiť a ako pomôcť a čo najmenej uškodiť prírode a poďme do toho :))
ako sme písali odpovede :
Ďakujeme za veľkú pomoc triede VIII.A , Stanke Ďurdákovej, Dominike Vodnákovej , Karin Brnákovej , Lenke Lietavovej a všetkým, ktorí sa zapojili :) a tiež ďakujeme Šimon Vazan a Janko Sliacky, že ste nám tie dotazníky vyhodnotili :)
Ekodeň vo 4.A
Naši štvrtáci zažili výnimočný deň, počas ktorého veľa pozorovali, počúvali, rozprávali, veľa sa naučili, vyskúšali i otestovali pod vedením Ing. Zuzany Gallayovej, PhD. Deň venovaný ekopoľnohospodárstvu bol plný prekvapení
Ekopoľnohospodárstvo - téma vlastivednej hodiny sa nám za pomoci p. Gallayovej premenila na nezabudnuteľný projektový deň plný zážitkov, chutí i vôní. Práca v skupinách, riešenie úloh, sledovanie, triedenie, ochutnávanie, to všetko tvorilo prvú polovicu dňa. Dozvedeli sme sa o rozdieloch v chove domácich - úžitkových zvierat, pestovaní rastlín. Ochutnali sme výborné jabĺčka, sušené marhule i jablkovú šťavu z farmy p. Nemcovej (sponzorský dar) vypestované bez použitia chémie. Už vieme ako sú označované potraviny vyrobené šetrnou výrobou - ekologicky. V druhej časti dňa sme si vyskúšali tri úžasné recepty, jedlá z biopotravín a veruže neostala ani omrvinka a mlsné jazýčky chcú variť aj doma. Čo to bolo? Pomazánka s troškou ovsa, Sypaná torta - mňam, a Musli-korytnačky. A ešte niečo. Skúsili sme vyrobiť jogurt - bol to priam chemický pokus. Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k tomuto peknému bohatému dňu. Pozri fotoalbum.
Mesiac Január :
Žiaci 6.B triedy sa zúčastnili krásnej zimnej akcie Krok za krokom k lesu pod vedením pána Chytila a p.u. Sopkovej. Majú za sebou už druhé stretnutie. tentokrát už neostávali v triede a neostávali len pri diskutovaní, ale naopak, napriek snehu šli von, do lesa. Navštívili i blízku meteostanicu, kde s obdivom a zvedavosťou sledovali rôzne meracie zariadenia. (pozri fotoalbum) a rozprávali sa o prírode v zime.
Pokračujeme v zbere plastových vrchnáčikov a pokračujeme aj v zbere papiera :) Zistili sme totiž, že v tom sme fakt výborní :)
8.A pripravuje dotazník pre celú školu:) Otázky, ktoré bude obsahovať , sa týkaju separovania zberu doma, používania rec. papiera, vedomostí o tom, čo do akého koša patrí , a podobne. Hneď ako Šimon Vazan a Janko Sliacky vyhodnotia dotazníky, objavia sa informácie o vyhodnotení dotazníka na nástenke zelenej školy a aj tu :) Zistíme, ako sme na tom nie len my, ale ako sú na tom aj naše domácnosti.
Dievčatá z 8.B pripravujú prezentáciu o odpadoch, o tom, čo všetko tvorí odpad, aké su jeho nástrahy, čo možeme urobiť preto, aby sme znížili jeho množstvo. Prezentáciu pre celú školu, možno aj nejaké "odpadárske "hry, ktoré si pre nás pripravili uvidíme počas februára :) Informačná kampaň o zbere odpadu sa nám všetkým zíde, aspoň už budeme mať jasno, čo kam patrí a prečo sú tie koše na separovaný zber farebne odĺíšené.
Šiestaci, trieda p. uč. Sopkovej začala aktívne pracovať na projekte, do ktorého sme sa zapojili "Krok za krokom smerom k lesu" . Majú za sebou úvodne zoznámenie s témou, už zistili, že ich najbližšie 3 mesiace čakájú aktivity o lese, odpade, znečisťovaní životného prostredia a ochrane životného prostredia, čaká ich aj návšteva a čistenie lesa, návšteva čističky odpadových vôd . Určite sa s nami podelia o ich zážitky. Prvú návštevu lesa už majú naplánovanú totiž na koniec januára :)
Výsledky auditu :)
Téma : Zelené obstarávanie
čo je u nás fajn :
- k obedu mávame ovocie, šalátiky ,
- máme mliečne desiaty,
- nakupujeme od slovenských výrobcov
- máme ochutnávku zdravých jedál
čo nie je u nás fajn :
- nemáme na výber z dvoch jedál (masitý a vegetariánsky
- v bufete sa predávajú nezdravé jedlá
- nenakupujeme bio potraviny
- nešetríme papier
Téma ENERGIA
čo je u nás fajn :
- šetríme elektrinu vypínaním počas prestávok
- vypíname elektrinu na chodbách aj na WC
čo nie je u nás fajn :
- dalo by sa ušetriť viac energie
- hlavne v počítačových miestnostiach a v kuchyni
TÉMA VODA
čo je u nás fajn :
- na hodinách sa učíme o dôležitosti vody a šetrenia
- vymiename kvapkajúce kohútiky
- slávime deň vody .)
čo nie je u nás fajn :
- nemáme na stenách informácie o šetrení vody
- na splachovanie používame pitnú vodu
Doprava a ovzdušie
čo je u nás fajn :
- pred školou sú označené prechody pre chodcov
- ráno nás občas strážia policajti
- máme do školy chodníky
- chodíme na výlety spoločne jedným dopravným prostriedkom
- chodievame peši
čo nie je u nás fajn :
- nemáme cyklotrasu
- nechodíme na akcie na bicykloch
Zeleň a Ochrana prírody
čo je u nás fajn :
- máme kvety na chodbách aj v triedachä
- máme okrasné kvety pred školou
- o zeleň sa staráme všetci
- 1.stupeň trávi prestávky v prírode
- učíme sa aj prakticky po ochrane prírody
čo nie je u nás fajn :
- nemáme záhradku
- a učebňu v prírode
TÉMA ODPADY
čo je u nás fajn :
- občasný zber papiera
- poriadok v triedach
- zbieranie viečok do sútaží
čo nie je u nás fajn :
- netriedime odpad
- nerecyklujeme
- nemáme burzy
- nemáme bazár
- nevieme triediť
- nemánme kontajner na separovaný zber
- 3. Novembra 2011 , prispevok od Radky Bielej :)
"Dnes zopar bab skusilo ako Drienova zareaguje ked sa im do vchodu vlame mensia skupinka a bude im vyklopkavat na dvere a polozi im stale tu istu otazku : Dobry den mate nejaky papier do zberu pre zs j kollara?? :DDD stava sa :P No ale musim povedat ze ludia nam dali tolko papiera ze sa nam roztrhali vsetky tasky :D"
Uploaded with ImageShack.us
zo zasadnutia kolegia zelej školy 30.septembra
Prvé kolégium zasadlo v piatok. I keď malo ísť len o prvé, informačné stretnutie, vlna záujmu sa zdvihla vysoko a samotná pani učitelka bola prekvapená, s akými nápadmi prišli žiaci pri pripomenutí, že o týžden sa chystá zber papiera. Keď zber papiera, tak vo velkom ! KED žiaci, prečo nezahrnúť aj verejnosť? Bývame na sídlisku, vieme ako je to tu s triedením odpadu. prečo nezačať papierom? A tak sme sa pustili do výroby oznamov, do zhánania krabic, či papiera, ktorý sa všelikde potuluje. Dohodli sme sa, že vložíme do vchodov krabice na papier, nalepíme oznam, kedy sa po ne zastavíme a uvidíme, či sa naplnia. Na prípravu máme celý budúci týždeň. Pre aktívnejších občanov sme vyčlenili aj čas, v ktorom možu osobne doniesť papier do školy a tím zelenej školy ich bude očakávať vo vestibule. Nápad to bol skvelý, uvidíme, ako zareaguje sídlisko a či vobec. ak by aj nie, my sa nevzdáme. Zistili sme totiž, že nás to baví, robiť niečo pre školu, pre nás, pre ľudí a pre PRÍRODU :)
takže : zber prebieha od 17.do 21. septembra. Obyvatelia BS môžu nosiť papier do školy medzi 7hod a 8 hod v danom týždni. Tím zelenej školy Vás bude očakávať vo vestibule :) A tiež bude osobne zozbieravať krabice v piatok 21.septembra vo vchodoch s umiestnenými krabicami :)
s pozdravom kolégium zelenej školy :))))
Uploaded with ImageShack.us
Uploaded with ImageShack.us