• Profil školy

        • PROFILÁCIA ŠKOLY

          Škola zabezpečuje edukáciu vekových skupín 1. stupňa (roč. 1.-4.) a 2. stupňa (roč. 5.-9.) základných škôl. Plní ciele vzdelávania, výchovy, formulované MŠ SR pre štátne školy v plnom rozsahu:
          - rozvoj osobnosti žiaka osvojovaním si vedomostí v rozsahu učebných osnov a učebných plánov, na základe vedeckých poznatkov
          - rozvoj všeľudskej vychovanosti na princípoch humanizmu, láske k vlasti, k rodine a spoločnosti, tolerancii k vyznávanému svetonázoru

          V oblasti výučby je základným profilom:
          - osvojenie základných poznatkov vedy a techniky primerané veku a myšlienkovému rozvoju žiakov,
          - získanie základných praktických návykov žiakov pre praktický život v rovine výučby v povinnej školskej dochádzke i diferencovanie v príprave pre ďalšie štúdium,
          - zabezpečenie bazálnej jazykovej spôsobilosti vo vybraných cudzích jazykoch v rámci povinnej školskej dochádzky v rovine bežnej komunikácie, ale i v príprave pre vyššie stupne vzdelávania v triedach s rozšíreným vyučovaním cudzích jazykov.

          V rámci profilácie školy v oblasti výučby predstavuje rozšírený program zameranie na:
          a) rozvoj ekologických disciplín
          b) zvýšenú starostlivosť o prípravu a dobrú úroveň v oblasti informatiky, výpočtovej techniky

          V oblasti výchovy je základným profilom globálna výchova preferujúca výchovu pred vzdelávaním /-správne vychovaný človek sa dokáže sám vzdelávať:
          - rešpektovaním individuálneho prístupu vo výchove
          - s dôrazom na kooperatívny spôsob učení, integrovaním vhodných predmetov, ktorý dáva vyučovaciemu procesu viacrozmernosť a smeruje k rozvoju holistického chápania sveta s jasnou formuláciou výchovno – vzdelávacích cieľov z hľadiska rozvoja funkcií osobnosti.

          V oblasti rozvoja kognitivizácie
          - cieľom je naučiť žiaka samostatne myslieť, znižovať poznávaciu neistotu vo vzťahu k možnostiam ochrany životného prostredia, naučiť ho aktívne využívať vedomosti o vlastnom regióne v prospech jeho ochrany a rozvoja. Pri bezprostrednom kontakte s prírodným materiálom a produktami tradičnej ľudovej kultúry rozvíjať zmyslovú senzibilitu, rozlišovacie schopnosti a učiť ho vedome ovplyvňovať svoje prostredie.

          V oblasti rozvoja emocionalizácie
          - cieľom je rozvíjať u žiaka sociálne, etické a estetické city, viesť ho k ohľaduplnosti k hodnotám, ktoré vytvoril človek, ako aj k iným živým bytostiam, naučiť ho vnímať a tvoriť krásu v prírode, v medziľudských vzťahoch, viesť ho k skromnosti v materiálnej spotrebe.

          V oblasti zvyšovania vnútornej motivovanosti
          - prostredníctvom bezprostredného kontaktu s prírodou prebúdzať u žiakov vnútornú motiváciu k ochrane prírody, k poznávaniu a k hrdosti na vlastný región a jeho kultúrne tradície.

          V oblasti rozšíreného programu, profilujúceho školu sa realizuje overený alternatívny model REGIO sa zameraním na regionálnu výchovu, modernizovanou integrovanou výučbou enviromentálnej výchovy, výtvarnej výchovy, so zameraním na plnenie potrieb súvisiacich s podporou rozvoja regiónu – zameraním na trvalo – udržateľný život v meste a regióne zapísaných na listinu kultúrneho dedičstva UNESCO a kultúrne národné tradície spojené s významnými umelcami regiónu, mesta, najmä s menom národného umelca Jozefa Kollára a Slovenským banským múzeom.