• Premena tradičnej školy na modernú

        •  

           

          Premena tradičnej školy na modernú

          Škola má od šk. roka 2012/2013 schválený projekt "Základná škola J. Kollára zavádza pre svojich žiakov moderné metódy výučby". 

          Cieľom projektu je "Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť. Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ“.

          Úlohou je implementácia moderných vzdelávacích metód, inovovaných učebných materiálov a didaktických prostriedkov do pedagogickepraxe. Do projektu budú zapojení všetci učitelia školy. Prvoradým je pripraviť našich pedagógov na zavedenie inovatívnych metód do vzdelávacieho procesu a vytvoriť vlastné vzdelávacie materiály. V tejto časti projektu zohrávajú kľúčovú úlohu naši učitelia. Tí prostredníctvom školení, samostatného štúdia a tvorby získajú nevyhnutné zručnosti a znalosti v oblasti čitateľskej gramotnosti, IKT a cudzích jazykov, ktoré využijú nielen pri realizácii projektu, ale aj v ďalších rokoch pedagogickej praxe. Pre žiakov základnej školy je zavedenie nových metód rovnako dôležité. Podporí sa ich záujem o vzdelávanie a zvýraznia individuálne schopnosti. Deti získajú väčší priestor na prejavenie tvorivosti, čo v konečnom dôsledku povedie k celkovému zlepšenie výsledkov konkrétneho žiaka vo vzdelávacom procese.

           

          Užitočné linky: 

          http://www.europa.eu/index_sk.htm

          http://www.esf.gov.sk

           

           

          Šk. rok 2012/2013

           

          Na školu bola doručená tabuľa označujúca zapojenie sa do projektu, nainštalovaná je na vonkajšej časti objektu viditeľná pri vstupe do školy. Prijali sme už prvé učebné pomôcky na chémiu a materiál pre adminstratívu. Pedagogickí pracovníci zúčastnení na projekte počas školského roka vyrábajú učebné pomôcky - pracovné listy - ktoré využívajú ako pracovnú verziu vo vyučovacom procese, upravujú a snažia sa nájsť najvhodnešiu verziu pre žiakov. Pre pedagogických pracovníkov prebieha školenie "Využitie IKT vo vyučovacom procese" vedené interným lektorom. V júni sme pripravili pre žiakov, rodičov i verejnosť letáky a brožúry, ktoré sme odovzdali žiakom na konci školského roka 2012/2013.

           

          Šk. rok 2013/2014

           

          Po zahájení nového šk. roka sme privítali nových žiačikov, prváčikov a ich rodičov a tiež sme ich informovali o projekte, do ktorého je naša škola zapojená prostrednícvom hovoreného slova, brožúr a letáčikov. V septembri boli na školu doručené plagáty, ktorými sme označili vstup do budovy školy a triedy zapojené do projektu. Tiež sme prijali nálepky s logom projektu určené na označenie pomôcok a materiálu zakúpených z projektu. Pedagogickí pracovníci priebežne vyrábajú, zavádzajú a implementujú svoje učebné materiály do výchovno-vzdelávacieho procesu. Priebežne informujeme o nových krokoch pedagogických zamestnancov i širokú verejnosť.

          November 2013 - informovanie verejnosti a zamestnancov školy prostredníctvom štiavnických novín a oznamov v hlavných priestoroch školy.

          Žiaci tretích ročníkov sa zúčastnili exkurzie v Bojniciach, žiaci ôsmeho ročníka zasa navšívili mesto Martin a Maticu slovenskú. Zážitky i fotografie sú na stránke školy. Priebežne dostávame odbornú literatúru k jednotlivým predmetom, v ktorých sa vyrábajú pracovné listy.

          V mesiaci február vysúťažená firma Gamo začala na našej škole školiť pedagogických zamestnancov v module Multimédiá a internet v práci pedagogických zamestnancov. Nasledovať bude školenie Interkatívna tabuľa. Učitelia vyrábajúci pracovné listy pre žiakov implementujú jednotlivé pracovné listy, upravujú ich podľa spätnej väzby získanej na hodinách. V marci sme obdržali učebné pomôcky pre žiakov a učiteľov.

          Na konci mesiaca marec sme obdržali biele tabule pre žiakov do tried, notebooky pre učiteľov a jazykové laboratórium pre žiakov I. a II. stupňa.

           

          Žiaci ZŠ J. Kollára na potulkách po Slovensku

          http://zsjkollara.edupage.sk/photos/skin/clipart/37422/thumbs/max128x128trsphrad(1).jpg

           

          V rámci projektu „Premena tradičnej školy na modernú“ hradeného z Európskeho sociálneho fondu sa žiaci školy J. Kollára zúčastnili dvoch vzdelávacích exkurzií  - Spišský hrad a Arborétum Topoľčianky.

          Exkurzia na Spišský hrad

          Spišský hrad je jedným zo skvostov slovenského kultúrneho dedičstva a histórie. Krásne počasie prialo žiakom VI.A, VII.A a IX.A , ktorí 21.5.2014 mali možnosť absolvovať prehliadku hradného komplexu.  Ten sa nachádza  vo východnej časti Slovenska a rozprestiera sa na vápencovej skale nad obcou Spišské Podhradie. Hrad patrí medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska a v roku 1993 bol zahrnutý do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Zároveň patrí medzi najväčšie hrady a historické miesta v  Európe. Atmosféru celej exkurzie umocnil prekrásny pohľad na Vysoké Tatry a Liptovskú Maru, okolo ktorých sme prechádzali.

          Exkurzia - Arborétum a Topoľčianky

          Dňa 13.5. sa triedy IV.A, IV.B a V.A zúčastnili krásnej prírodovednej exkurzie. Aj napriek zamračenému počasiu si spoločne pozreli Arborétum v Mlyňanoch a navštívili Topoľčianky. Arborétum Mlyňany Slovenskej akadémie vied je chránený areál v okrese Zlaté Moravce. Má rozlohu 67 ha, a za chránený areál bol vyhlásený v roku 1951. Mlyňany na nás všetkých zapôsobili svojou krásou. Okrem pekných zážitkov a  unavených nôh si veľa detí prinieslo domov i skalnú ružičku či iný kvietok.