• Dobrodružná cesta zdravých potravín

• A je tu záver.

Naša cesta po stopách potravín sa končí a my sa obhliadame späť, čo všetko sme zažili, spoznali, vyskúšali, ochutnali, či naučili sa. Spolupráca nás utužila, spoznali sme nových ľudí, nové miesta i nové veci, či myšlienky. Záverečné posedenie s rodičmi dopadlo výborne, pochutili sme si na jabĺčkach, jablkovej šťave od farmárov z Devičian, pomazánkach a koláčikoch, ktoré vyrobili žiaci s tetou Zuzkou, žiaci si pospomínali pri prezentácii na chvíle veselé, zábavné i poučné, porozprávali rodičom o všetkom, čo sme spolu prežili. Dúfame, že si tieto vzácne poznatky získané na vlasnej koži prenesú aj do všedného života a posunú ich ďalej a rozvinú. Ostanú však nielen spomienky, ale aj Metodická príručka napísala autorkami - Zuzana Gallayová, Ivanka Kopálová, vydaná vydavateľstvom Technickej univerzity vo Zvolene. Poďakovanie patrí rodičom, žiakom, Marcele Nemcovej a Miroslavovi Slížikovi – teraz už aj „našim“ farmárom. Vďaka ich podpore, ústretovosti a otvoreným dverám k nim, na rodinnú farmu v Devičanoch, sme mohli pátrať po ozajstnej vôni zeme, ovocia, objavovať nové chute, privoňať k sadu, načúvať včelám, maznať sa s ich mačkami a psami, utíšiť sa pri ovciach... Za trpezlivosť a ochotu počas tvorivých dielní sme vďační Anne Ďuricovej zo Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici, s ktorou sme nachádzali radosť z vlastnoručne uplstených podložiek a ťahali štrúdľu ... čo bolo naozaj náročné, ale nakoniec sladké potešenie. Vďaka Zuzane Ištvánovej zo Stredoslovenského múzea sme spoznali miestne odrody jabĺk a získali ich fotografie pre účely tohto materiálu.
          Úprimné poďakovanie patrí Vladislavovi Kakodymu (študentovi Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene), ktorý nezištne a ochotne spracoval grafiku predkladaného CD a Klaudii Medalovej z Centra environmentálnych aktivít v Trenčíne za spripomienkovanie rukopisu tohto CD a zapožičanie výstavy BIO-neBIO.

V mesiaci máj nám bol schválený projekt vyhlásený Ministerstvom školstva ENVIROPROJEKT 2012. Z hodnotených 153 projektov komisia na zasadnutí dňa 26. 4. 2012 vybrala 28 projektov na pridelenie účelových finančných prostriedkov základným a stredným školám, ktorých zoznam a výšku pridelených finančných prostriedkov po schválení ministrom školstva, vedy, výskumu a športu SR je uvedený na

Názov projektu je Dobrodružná cesta zdravých potravín. Zámerom projektu je spoznanie a osvojenie si cesty vybraných potravín od lokálneho producenta k spotrebiteľom, prostredníctvom integrácie učiva Vlastivedy a Prírodovedy do života detí cez všetky predmety, ktoré tvoria jeden vzdelávací celok. Žiaci budú aktívne zapojení v rámci riešenia jednotlivých projektových aktivít, budeme spolupracovať s miestnou farmou aj rodičmi. Vytvoríme  im zaujímavú cestu plnú objavov, zmysluplnej práce, komunikácie s okolím a vlastnej prezentácie a budeme ich po nej sprevádzať. Projekt bude realizovaný v rámci povinného vyučovania podľa učebných osnov, avšak bude pozostávať z mozaiky navzájom nadväzujúcich aktivít. Prírodoveda je od tohto školského roka koncipovaná ako celoročný bádateľský výskum. Žiaci sú bádatelia riešiaci úlohy a skúmajúci rôzne problémy. Chýba však priama skúsenosť. Preto sme sa zamerali na prax. Praktických dní bude sedem, predchádza im teoretická príprava na vyučovaní, alebo priamo počas praktického dňa. Sú rozdelené na dva školské roky. Tri budú realizované v tomto šk. roku – máj, jún (1x za dva týždňe), štyri v nasledujúcom – september, október, november (tiež cca 1x za dva týždne). Cieľová skupina sú žiaci 4. ročníka pod vedením Mgr. Ivany Kabinovej Kopálovej.

A čo nás čaká?

• Ekopoľnohospodársky deň

·         Farmársky jarný deň

·         Vlnený deň